Nr 3/08 - Juni 2008

Vad är ett fördelaktigt anbud?
Många entreprenörer tycks leva i tron att lägsta pris, och endast lägsta pris, är avgörande vid upphandlingar och beaktar inte övriga parametrar.
För det mesta vill en beställare ha det anbud som är ekonomiskt mest fördelaktigt.
I den bedömningen ingår både hårda och mjuka värden. Läs och lär om upphandlingar och anbud i Leif Stenmans artikel. »Läs mer


ISS kartlägger anbud
i strukturerad process
ISS har ett kvalitetssystem för att kartlägga alla anbud som görs i branschen och för att hålla reda på kommande upphandlingar. De följer också upp utfallet av gjorda upphandlingar och konstaterar att dagens starka prisfokusering sänker kvaliteten och branschens status. Kanske har de en dellösning i sikte.  »Läs mer


Upphandlingar anpassas
efter europeisk marknad
LOU har sin motsvarighet i flera europeiska länder och privata företag anammar principerna, men skillnader finns. Den svenska offentlighets-
principen är en sådan, som fascinerar, och förvånar, omvärlden.
  - Utvecklingen går mot mer komplexa upphandlingar med längre avtalstider, ökat ansvar för entrepre-
nörerna och regelverk anpassade för den europeiska marknaden, säger Dalkias vd Erik Sundström. »Läs mer
 


5 frågor till en medarbetare
Möt Fasticons medarbetare som bl a ger sin syn på branschens framtid. Först ut är Roger Bengtsson som dessutom brukar hinna med ett av sina tre fritidsintressen.  »Läs mer
 


Huvudkontor
Fasticon AB  |  Box 10709 
121 28 Stockholm-Globen
Besöksadress: Tjurhornsgränd 6, 5 tr

Telefon: 08-556 706 00
Fax: 08-556 706 29
E-post: info@fasticon.se 
Hemsida: www.fasticon.se

 


VD har ordet
I det här numret av vårt nyhetsbrev, eller snarare kunskapsbrev, är vårt huvudtema upphandlingar.
Vi belyser bl a begreppet ”ekonomiskt fördelaktigt anbud” liksom dagens prisfokusering och vi tar en titt på utvecklingen inom den europeiska marknaden.
  Idag spelar priset en avgörande roll i allt för många entreprenader. Precis som Leif Stenman skriver i den inledande artikeln ”Vad är ett fördelaktigt anbud?” måste ett anbud i stället bedömas i sin helhet. Priset och hur entreprenören avser att leverera tjänsterna hänger ihop. Redan upprättandet av förfrågningsunderlaget är början på en långsiktig relation med en entreprenör. I den relationen ingår också slutkunden. Beställaren måste m a o även väga in, och i upphandlingen värdera, slutkundens bedömning av leveransen. Som ansvarig för valet av entreprenör påverkar leverantörens kvalitet också bedömningen av beställaren.
  Kan vi tillsammans hitta samverkansformer som bidrar till rätt leverans med rätt kvalitet till rätt pris, har vi nått långt. Det tycks finnas en vilja att medverka i denna utveckling, så låt oss mötas och lyfta branschen till högre höjder!

»mer Företagsnyheter

Jahn Wahlbäck, Vd
Fasticon AB
 


Har du anmält dig än?
Fasticon Open, vår golftävling för kunder och affärsrelationer arrangeras i år för fjärde gången.
 


 

 

 

 

 

 

Sista dag för anmälan är
fredag den 8 augusti.

Gör din anmälan här»